Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Nissan rozpoczyna testy jazdy autonomicznej na poziomie 4. Czy to nasza przyszłość?

Nissan autonomiczna jazda na poziomie 4

W świecie motoryzacji to innowacja jest kluczem do przyszłości. W myśl tej zasady Nissan wyznacza nowe kierunki i dąży do realizacji swojej długoterminowej wizji zdefiniowanej w programie Nissan Ambition 2030. Producent ogłosił ambitny plan wprowadzenia na rynek własnych usług autonomicznej jazdy w Japonii, co stanowi znaczący krok w kierunku zapewnienia większej mobilności i rozwiązania problemów transportowych, z którymi borykają się lokalne społeczności, szczególnie w obliczu starzenia się populacji i deficytu kierowców.

Nissan z planem na autonomicznej jazdy na kolejne 4 lata

Nissan nie jest nowicjuszem w dziedzinie testowania modeli biznesowych związanych z mobilnością. Od 2017 roku firma przeprowadza testy w Japonii jak i na świecie, w tym w dzielnicy Minato Mirai w Jokohamie oraz w mieście Namie w prowincji Fukushima, gdzie od 2021 roku działa system transportu osobowego Namie Smart Mobility. Doświadczenia te wraz z testami mobilności opartej na autonomicznej jeździe w Londynie i innych miejscach w Wielkiej Brytanii, kładą swoisty fundament pod planowane wprowadzenie usług autonomicznej jazdy.

Zobacz także: Nissan Juke 2024 w nowej odsłonie. Ten kolor to powrót do tradycji

Nissan zamierza rozpocząć próby w tym roku w Minato Mirai wykorzystując pojazdy zdolne do autonomicznej jazdy, bazujące na minivanie Serena. W latach 2025 i 2026 producent planuje testy pokazowe usługi w Jokohamie z użyciem 20 pojazdów (ale z kierowcą na pokładzie), aby w kolejnym roku 2027 rozpocząć świadczenie usług na większą skalę w trzech lub czterech gminach, w tym na obszarach wiejskich. Liczba gmin objętych wdrożeniem jest obecnie na etapie uzgadniania.

Czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość?

Zapowiedź Nissana o wprowadzeniu usług autonomicznej jazdy w Japonii do roku 2027 rzuca światło na przyszłość transportu, w której pojazdy samojezdne mogą stać się codziennością. Ta inicjatywa będąca częścią szerszego programu Nissan Ambition 2030, ma na celu nie tylko wprowadzenie innowacyjnych technologii, ale również rozwiązanie społecznych problemów transportowych, takich jak starzenie się populacji i brak kierowców. Współpraca z lokalnymi władzami i przewoźnikami, a także z japońskimi ministerstwami w zakresie mobilności na poziomie 4 zgodnie z klasyfikacją SAE, podkreśla determinację w dążeniu do zrównoważonej mobilności i bezpieczeństwa.

Biorąc pod uwagę te działania oraz globalny trend w kierunku autonomicznej mobilności, można śmiało stwierdzić, że to co Nissan planuje wprowadzić w Japonii jest zapowiedzią tego, co może stać się naszą przyszłością na całym świecie. Autonomiczne pojazdy mają potencjał by zrewolucjonizować sposób w jaki się poruszamy, czyniąc podróże bezpieczniejszymi, bardziej efektywnymi i dostępnymi dla szerszej grupy ludzi, także dla osób starszych i niepełnosprawnych. W związku z tym, patrząc na kierunek, w którym zmierza branża motoryzacyjna i technologiczna, można z dużą dozą pewności stwierdzić, że autonomiczna jazda jest nie tylko naszą przyszłością ale również rozwiązaniem, które kształtuje nową erę mobilności.

Czytaj również: E-Power to rewolucyjny układ napędowy oferowany od 2 lat. Na czym polega i czy warto go mieć?

Nissan ze swoim zaangażowaniem w zrównoważoną mobilność i innowacje otwiera nowy rozdział w historii transportu, dążąc do stworzenia przyszłości, w której mobilność jest bardziej dostępna, a zarazem bezpieczna i zrównoważona. Więcej informacji na temat produktów, usług i zaangażowania Nissana na rzecz zrównoważonej mobilności znajdziecie na stronie nissan-global.com oraz na profilach firmy w mediach społecznościowych.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share