Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Miejsca Obsługi Podróżnych. MOP-y na polskich drogach

Miejsca Obsługi Podróżnych

MOP-y w Polsce

W Polsce pod koniec I kwartału 2023 roku, obejmując wszystkie sieci dróg krajowych, działały 319 Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli tak zwane MOP-y. Większość z nich – 271 MOP-ów zarządzanych jest przez GDDKiA, w tym 161 z usługami podstawowymi i 110 z usługami komercyjnymi oraz 40 MOP-ów zarządzanych przez koncesjonariuszy – 18 z usługami podstawowymi i 22 MOP-y z usługami komercyjnymi. Ponadto podróżni mogą skorzystać z 81 obiektów obsługi, które należą do prywatnych przedsiębiorców. Mapa MOP-ów na sieci dróg krajowych jest dostępna na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wyposażenie MOP-ów

Czytaj także: DROGA S6. OBWODNICA SIANOWA ODDANA DO RUCHU

Przypomnijmy, że MOP z podstawowymi usługami jest wyposażony w miejsca postojowe, czyli parking, drogi manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, toalety i oświetlenie. Niektóre z tych obiektów mogą również oferować usługi gastronomiczne oraz stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Natomiast MOP-y z usługami komercyjnymi, oprócz obecnej infrastruktury które występują na MOP-ach z podstawowymi usługami, mają także stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, miejsca noclegowe oraz inne usługi handlowo-usługowe, dostosowane do potrzeb użytkowników dróg. W przyszłości mogą również zostać wyposażone w stacje tankowania wodoru oraz CNG i LNG.

Punkty ładowania na MOP-ach

Na 59 MOP-ach przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA znajduje się 59 stacji ładowania. Pozostałe 22 stacje są dostępne dla kierowców na 18 MOP-ach przy koncesyjnych odcinkach autostrad. W sumie na 77 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP-ach) jest zainstalowanych 81 stacji ładowania pojazdów elektrycznych o różnej mocy, w zależności od potrzeb, od 22 do 350 kW. Większość tych stacji ładowania, aj jest ich 58, jest dostępna na MOP-ach o funkcji komercyjnej. Niestety, żaden z MOP-ów nie posiada infrastruktury do ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych.

Sprawdź również: AUTOSTRADA A2 I A4 ZA DARMO! DARMOWA A1 TYLKO NA WAKACJE

Nowe punkty MOP

Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Planuje uruchomić nowe stacje ładowania na MOP-ach o funkcji podstawowej zarządzanych przez GDDKiA do końca 2024 roku. Mają być one dostępne w 32 lokalizacjach: sześć na autostradzie A1, cztery na A2, czternaście na A4, oraz cztery na drodze ekspresowej S3, trzy na S7 i jedna na S8.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Ważne jest, aby w zakresie podstawowych potrzeb kierowców, przetargi na dzierżawę i budowę MOP-ów o funkcji komercyjnej uwzględniały przede wszystkim stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Aby natomiast rozwijać infrastrukturę dla paliw alternatywnych, konieczne jest skoordynowanie działań na poziomie kraju, uwzględniające rzeczywiste zapotrzebowanie na tego rodzaju paliwa. Dlatego też priorytetem dla GDDKiA jest zapewnienie na MOP-ach wszystkim podróżującym infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz tradycyjnych stacji paliw.



Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share