Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Alfa Romeo Junior zamiast Milano. Włoski producent z kłopotami już po 1 tygodniu. Co dalej?

Alfa Romeo Milano 2024 Alfa Romeo Junior

Alfa Romeo Milano to już nie Milano. To Alfa Romeo Junior! Włoska marka należąca do grupy Stellantis podjęła w tym tygodniu znaczącą decyzję o zmianie strategii marketingowej swojego pierwszego w pełni elektrycznego modelu SUV. Po serii dyskusji z włoskim rządem oraz kontrowersjach związanych z nazwaniem pojazdu “Milano”, firma zdecydowała się na zmianę nazwy na “Junior”. To wydarzenie stało się tematem gorących debat, zwłaszcza że pojazd ten będzie produkowany nie we Włoszech, tylko w polskiej fabryce w Tychach.

Kontrowersje wokół nazwy

Decyzja o nazwaniu SUV-a “Milano” wywołała sprzeciw włoskich polityków, zaniepokojonych używaniem włoskich nazw dla modeli produkowanych poza granicami kraju. Spór między Alfa Romeo a Ministerstwem Przemysłu i “Made in Italy” zaskutkował zmianą decyzji, która zapadła w ostatni poniedziałek po piątkowym spotkaniu z włoskimi urzędnikami.

Zobacz również: Nowa Alfa Romeo Milano. Do wyboru elektryk i 48 voltowa hybryda z bogatym wyposażeniem

Jean-Philippe Imparato dyrektor generalny Alfa Romeo, wyjaśnił na konferencji prasowej, że firma zdecydowała się na zmianę nazwy, aby uniknąć dalszych konfliktów politycznych, które mogłyby odstraszyć potencjalnych klientów. “Kiedy wchodzisz w dyskusje polityczne, natychmiast tracisz połowę swoich nabywców, a my chcieliśmy tego uniknąć,” – mówił Imparato.

Skutki finansowe i strategia marketingowa

Zmiana nazwy pojazdu z “Milano” na “Junior” niesie za sobą konieczność modyfikacji niektórych projektów marketingowych, jednak według dyrektora generalnego, wpływ finansowy tej decyzji będzie znikomy. Produkcja modelu jeszcze się nie rozpoczęła, co zdecydowanie minimalizuje koszty związane ze zmianą nazewnictwa.

Alfa Romeo szybko dostosowuje swoją strategię marketingową i komunikacyjną, koncentrując się teraz na promowaniu nazwy “Junior”. To nie pierwszy raz, gdy nazwa ta pojawia się w ofercie Alfy Romeo – była ona już używana w przeszłości, między innymi dla modeli z serii 105 czy sportowego coupe zaprojektowanego przez Zagato w latach 70-tych.

Kiedy Alfa Romeo Junior trafi na rynku?

Nowy model “Junior” będzie pierwszym pojazdem marki Alfa Romeo, który zostanie w całości wyprodukowany poza Włochami. Zdaniem Carlosa Tavaresa – CEO Stellantis, produkcja poza granicami Włoch była konieczna, dlatego aby utrzymać konkurencyjność cenową modelu. Gdyby “Milano” była produkowana we Włoszech, jej cena wynosiłaby około 40,000 euro, a nie jak zakłada producent do 30,000 euro za model produkowany w Polsce.

Czytaj także: Alfa Romeo Brennero. Nowy kompaktowy crossover zadebiutuje w 2024 roku

Pierwsze dostawy nowej Alfa Romeo Junior, która będzie produkowana obok modeli Jeep Avenger i Fiat 600, zaplanowano na wrzesień tego roku. Zmiana nazwy choć wymuszona okolicznościami, otwiera nowy rozdział dla Alfa Romeo kierując uwagę na młodszych klientów poszukujących przystępnego cenowo, elektrycznego samochodu sportowego.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło zdjęć: materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share