Audi Q6 e-tron 2024. Przyszłość mobilności elektrycznej niemieckiej marki

Audi Q6 e-tron 2024

Jedna z czołowych marek motoryzacyjnych Audi, zaprasza na jazdy testowe swojego najnowszego modelu – Audi Q6 e-tron. Ten model jest pierwszym samochodem Audi, który bazuje na nowej platformie PPE (Premium Platform Electric), która stworzona została we współpracy z Porsche.

Audi Q6 e-tron to początek największe przedsięwzięcie modelowe w historii Audi. Platforma PPE została zaprojektowana wyłącznie dla pojazdów elektrycznych i można ją regulować, co pozwala na tworzenie szerokiej gamy modeli w segmencie samochodów o średniej wielkości.

Czytaj także: Audi RS3 Facelifting 2025. Zdjęcia szpiegowskie z toru wyścigowego

Podczas jazd testowych, wybrani przedstawiciele mediów będą mieli okazję zasiąść za kierownicą prototypu Audi Q6 e-tron i podzielić się swoimi wrażeniami z zespołem działu rozwoju technicznego Audi AG. Na koniec pokazu zaprezentowane zostaną również nowe techniki oświetleniowe.

Audi Q6 e-tron. Sztuka Projektowania i Technologii

Równie fascynujący jak sama technologia stojąca za Audi Q6 e-tron, jest proces tworzenia unikalnego oklejenia maskującego, które zdobi prototyp tego modelu. Oklejenie to jest dziełem Marco dos Santosa, odpowiedzialnego w Audi za Design Branding.

Dos Santos podkreśla, że każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju. W przypadku modelu Q6 e-tron, oklejenie maskujące ma na celu abstrakcyjne odzwierciedlenie oraz wizualne wzmocnienie emocji na widok tego modelu. „Dzięki modelowi Q6 e-tron, język stylistyczny Audi robi kolejny krok do przodu. Chcieliśmy to wyraźnie pokazać za pomocą oklejenia maskującego” – mówi dos Santos.

Cyfrowa technologia OLED drugiej generacji

Nowe Q6 nie tylko otwiera nowy rozdział w elektromobilności marki, ale również wprowadza innowacje w dziedzinie oświetlenia. Dzięki cyfrowym światłom tylnym OLED drugiej generacji zastosowanym w Audi Q6 e-tron, sama stylistyka świateł jak i zakres ich funkcji i bezpieczeństwa na drodze osiągnęły zupełnie nowy poziom.

Audi dopiero stopniowo rozwija tą technologię. Docelowo światła te mają być zupełnie nowym sposobem komunikacji – inteligentnymi wyświetlaczami, które wyświetlając określone informacje będą mogły komunikować się z innymi użytkownikami dróg. Aktywna cyfrowa sygnatura świetlna to kolejna nowość, która debiutując w Audi Q6 e-tron. Ma ona jednocześnie swoją światową premierę.

Ponadto po raz pierwszy w reflektorach Matrix LED i w nowej generacji cyfrowych tylnych świateł OLED, klienci będą mogli opcjonalnie wybierać cyfrowe sygnatury świetlne. To kolejny poziom ewolucji świateł do jazdy w dzień. Będzie można wybierać je na żądanie, już podczas samej jazdy samochodem.

Sprawdź również: Ciekawe informacje o Audi Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron

Audi wyniosło także na nowy poziom funkcje bezpieczeństwa samochodu. Sygnalizacja zbliżeniowa, funkcja znana z innych modeli Audi, została w nowym Q6 e-tron rozszerzona o światło komunikacyjne. Jest ono zintegrowane z cyfrowymi tylnymi światłami OLED i ostrzega innych użytkowników drogi o wypadkach i awariach, wyświetlając w awaryjnych sytuacjach drogowych specjalną statyczną sygnaturę tylnych świateł ze zintegrowanymi symbolami ostrzegawczymi. W ten sposób system pomaga nie tylko użytkownikom modeli Audi, ale też wszystkim innym użytkownikom dróg.

Premiera nowego Audi Q6 e-tron

Podsumowując, Audi Q6 e-tron to nie tylko nowy rozdział w historii elektromobilności, nie tylko samej marki, ale także prawdziwy przełom w dziedzinie oświetlenia samochodowego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak cyfrowe światła tylne OLED drugiej generacji, aktywna cyfrowa sygnatura świetlna i jej możliwość personalizacji, Audi Q6 e-tron wyznacza nowe standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i komunikacji.

Model Q6 e-tron, którego oficjalna premiera nastąpi jeszcze przed końcem 2023 roku, ma na nowo zdefiniować standardy w zakresie osiągów, zasięgu i ładowania. Będzie to również pierwszy w pełni elektryczny samochód, który zjedzie z linii produkcyjnej w Ingolstadt.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share