Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Autostrada A4 – zmiany w opłatach za przejazd na odcinku Katowice-Kraków. Są też plusy!

autostrada A4 A1 A2 A4 darmowe bramki


Mamy niezbyt dobre informacje dotyczące opłat za przejazd autostradą, a dokładniej odcinka Katowice-Kraków, Autostrada A4. Chwytajcie mocno kierownice, bo zmiany sięgają 15% podwyżki!

Koniec ery preferencyjnych stawek

Od 16 stycznia 2024 roku, Stalexport, zarządca autostrady A4, mówi “do widzenia” preferencyjnym stawkom za przejazd na jej odcinku . Od 2020 roku, kierowcy korzystający z płatności automatycznych mogli cieszyć się niższą opłatą – tylko 13 zł. Ale wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Od nowego roku stawka wzrośnie do 15 zł dla każdego, bez względu na sposób płatności.

Sprawdź także: Droga ekspresowa S8. Rusza budowa pierwszych trzech odcinków

Co zmieniło się od kwietnia 2023 roku?

Już od 3 kwietnia 2023 roku na tym odcinku A4 wprowadzono nowe stawki dla wszystkich kategorii pojazdów. Teraz, w dwóch punktach poboru opłat, w Mysłowicach i Balicach, mamy stawki:
– 15 zł dla aut osobowych (kategoria 1),
– 27 zł dla kategorii 2 i 3,
– 46 zł dla kategorii 4 i 5,
– a dla motocyklistów – 7 zł.

Autostrada A4 z technologią ułatwiającą podróż

Stalexport nie zapomniał o technologii. Dzięki częściowemu zautomatyzowaniu punktów poboru opłat, przepustowość znacząco wzrosła. Dla fanów płatności automatycznych przygotowano nawet do czterech pasów w każdym kierunku jazdy na bramkach w Mysłowicach i Balicach. A co z ciężarówkami? Są dobre informacje. Dla nich też znalazła się osobna bramka dla płatności automatycznych.

Czytaj również: Droga Ekspresowa S3 i S6. Co dzieje się na budowanych odcinkach?

Zmiany na A4 to nie tylko kwestia wyższych opłat, ale i lepsza organizacja ruchu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Czy to oznacza płynniejszą jazdę? Czas pokaże. Jedno jest pewne – autostrada A4 wciąż się rozwija i dostosowuje do potrzeb kierowców.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA, TVN24

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share