Cupra Tavascan – nowy SUV coupe

Cupra prezentuje swój najnowszy model Cupra Tavascan. Wydarzenie miało miejsce na historycznym lotnisku Tempelhof w Berlinie. To nowoczesny SUV coupe, który jest krewniakiem Volkswagena ID.5, Skody Enyaq Coupe i Audi Q4 Sportback e-tron. Jednak wyróżnia się on nowoczesnym designem oraz innowacyjnymi możliwościami napędu. Tavascan rozpoczyna pisanie nowego rozdziału w dziejach hiszpańskiej firmy.

Model Tavascan został zaprojektowany i opracowany w Barcelonie, co widać w pięknej, wysportowanej sylwetce. Wersja produkcyjna zapowiada styl oraz technologię kolejnych modeli producenta z Martorell. A lista premier została zaplanowana aż do 2030 roku.

Wnętrze Tavascan oferuje 15-calowy ekran stacji multimedialnej oraz sportowe fotele kubełkowe jako wyposażenie standardowe. W przyszłości będzie można zamówić jeszcze bardziej profilowane siedzenia CUP. Komfort prowadzenia podniesie również wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, który nakłada wskazówki nawigacji na widok drogi za szybą. Mimo ściętego dachu, wnętrze zapowiada się wygodne i przestronne.

Bagażnik o dużej objętości 540 l jest jednym z największych w samochodach elektrycznych i dzięki sprytnym dodatkom można go doskonale wykorzystać. Użyteczność zwiększają przegródki i solidne haczyki na torby z zakupami. To dobrze przemyślany pojazd, który z powodzeniem może służyć jako pierwsze auto w rodzinie.

Tavascan będzie wyposażony w baterię o pojemności 82 kWh w dwóch wersjach napędu. Najlepszą wersją będzie Tavascan VZ, która będzie miała aż 340 KM mocy. Na tylnej osi pracuje silnik synchroniczny o mocy 285 KM i momencie obrotowym 545 Nm, a na przedniej osi znajduje się silnik asynchroniczny o mocy 109 KM i momencie obrotowym 134 Nm. Dzięki temu powstaje napęd 4×4. System może przesłać do 30 proc. mocy na przednią oś, gdy potrzebna jest większa przyczepność. Dzięki temu nowy SUV marki CUPRA przyspieszy od zera do 50 km/h w zaledwie 2,4 sekundy. Szybkość od 0 do 100 km/h wynosi tylko 5,6 sekundy. Żaden seryjny model Grupy VW oparty na platformie MEB nie jest tak szybki.

CUPRA Tavascan Endurance z kolei, to samochód zaprojektowany z myślą o wydajności. Tylny silnik generuje moc 286 KM (545 Nm), a akumulator o pojemności 77 kWh powinien wystarczyć na przejechanie 550 km. Duży zasięg to zasługa skutecznej rekuperacji energii oraz opcjonalnej pompy ciepła, która działa wydajniej niż klasyczny układ ogrzewania. Co ciekawe, tryb jazdy z automatycznie korygowanym poziomem rekuperacji umożliwia reagowanie na samochody jadące przed nami oraz automatyczne zwalnianie przed zakrętami. Dodatkowo, kierowca może zarządzać siłą odzyskiwania energii za pomocą łopatek przy kierownicy, wybierając jedno z czterech różnych ustawień.

CUPRA oferuje ekspresowe ładowanie prądem stałym DC o mocy do 135 kW – wtedy uzupełnienie energii w baterii od 10 proc. do 80 proc. pojemności zajmuje około 30 minut. Aby zwiększyć zasięg o 100 km, wystarczy tylko 7 minut ładowania. Podczas dłuższych podróży przydatna jest funkcja automatycznego planowania ładowania i postojów.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share