Dacia Sandero IV na horyzoncie

Dacia Sandero to modny hatchback, najbardziej popularny samochód w Europie w styczniu i lutym 2023 roku. Chociaż obecna generacja została wprowadzona w 2020 roku, producent już zapowiedział czwartą wersję tego pojazdu.

Historia Dacii Sandero sięga 2007 roku, kiedy to Renault Sandero zadebiutował na kilku rynkach. Rok później na targach w Genewie zaprezentowano pierwszą generację europejskiej wersji Sandero. Zgodnie z ówczesną linią Dacii pojazd był bardzo prosty. Miał zgrabne, ale niezbyt rzucające się w oczy nadwozie, prosty środek i oferował podstawowe silniki 1.4 o mocy 75 KM oraz 1.6 o mocy 87 KM. Kolejna zmiana przyszła w 2012 roku, kiedy to odświeżona wersja prezentowała się już nieco lepiej, chociaż wciąż była stylistycznie bardzo stonowana. Wprowadzono nieco lepsze wnętrze, system nawigacji Media Nav oraz nowe silniki.

W roku 2020 nastąpiła prawdziwa zmiana w Sandero, które otrzymało nową płytę podłogową z Clio V, nowoczesne nadwozie i nowe wnętrze, co sprawiło, że przestało wydawać się budżetowe. Wewnątrz nadal są pewne uproszczenia, twarde plastiki i lista wyposażenia nie jest długa, ale wszystko, czego kierowcy potrzebują, jest dostępne. Dzięki przystępnej cenie, dobremu wyglądowi i napędowi z fabryczną instalacją LPG, auto stało się bardzo popularne i w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 r. znalazło się w europejskiej czołówce najczęściej kupowanych samochodów.

Teraz Dacia przygotowuje się do zaprezentowania zupełnie nowej generacji, choć Sandero IV to jeszcze odległa przyszłość. Wiadomo już jednak, kiedy to nastąpi – na przełomie lat 2027 i 2028. Nowy samochód będzie nieco większy od obecnego i będzie miał nową płytę podłogową oraz napędy hybrydowe, a być może nawet wersję elektryczną, ale zbudowaną według filozofii Dacii, czyli z użyciem tylko sprawdzonych i niedrogich komponentów. To oznacza m.in. mniejszy akumulator i wolniejsze ładowanie. Dla polskich klientów ważne jest, że Dacia nie zamierza rezygnować z LPG jako podstawowego paliwa dla swoich samochodów, a silniki spalinowe pozostaną w ofercie tak długo, jak to możliwe.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share