Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV – start produkcji

Mazda MX-30 e-Skyactiv
Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV zaczyna start produkcji. Zdjęcie: materiały prasowe producenta

Mazda Motor Corporation rozpoczęła produkcję seryjną swojego najnowszego modelu MX-30 w wersji R-EV z myślą o rynkach europejskich. Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV ma swoją linie produkcyjną w fabryce Ujina w Hiroszimie.

MX-30 e-Skyactiv R-EV to pierwszy samochód marki Mazda z silnikiem Wankla, który trafia do masowej produkcji po 11 latach, czyli od czasu wycofania modelu Mazda RX-8 w czerwcu 2012 roku. Łącznie Mazda wyprodukowała ponad 1,99 miliona pojazdów wyposażonych w silniki rotacyjne.

Czytaj także: Mazda 3 – zmiany technologiczne w modelu na rok 2024

MX-30 e-Skyactiv R-EV to unikalny hybrydowy model typu plug-in (PHEV), który wykorzystuje charakterystyczny silnik Mazdy z tłokiem obrotowym w zupełnie nowy sposób. Ten kompaktowy i lekki silnik spalinowy pełni rolę generatora, który może naładować wysokonapięciową baterię lub dostarczyć dodatkową moc w razie potrzeby. Jednak samochód zawsze jest napędzany przez silnik elektryczny.

Chociaż zasięg 85 kilometrów na pełnym naładowaniu baterii wysokonapięciowej jest wystarczający do codziennej jazdy w Mazdzie MX-30 e-Skyactiv R-EV, silnik Wankla jako generator energii elektrycznej wydłuża ten dystans podczas dłuższych podróży. MX-30 e-Skyactiv R-EV jest idealnym pojazdem dla klientów, którzy chcą korzystać z napędu elektrycznego przez większość czasu, a czasami pokonać dłuższe dystanse bez obaw o zasięg.

W 2020 roku Mazda wprowadziła na rynek swoje pierwsze seryjnie produkowane w pełni elektryczne auto, czyli Mazdę MX-30 e-Skyactiv EV. Teraz do gamy modeli dołącza unikalna hybryda typu plug-in, MX-30 e-Skyactiv R-EV.

W lipcu 2021 roku w fabryce Mazdy w Hiroszimie zainstalowano system o mocy 1,1MW zasilany energią słoneczną, który dostarcza energię elektryczną do ładowania nowo wyprodukowanych pojazdów MX-30 e-Skyactiv R-EV przed ich wysyłką do Europy.

Sprawdź również: Manualna a automatyczna skrzynia biegów.

Pierwsze egzemplarze Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV do jazd testowych pojawią się w polskich salonach pod koniec listopada. Samochód jest już dostępny do zamówienia u dealerów w cenie od 161 100zł za bogato wyposażoną wersję Prime-Line. Ciekawostką jest to, że ceny podstawowych wersji MX-30 R-EV i MX-30 z napędem w pełni elektrycznym są identyczne.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share