Nowa generacja Dacia Duster w 2024 roku

Data debiutu trzeciej generacji Dacia Duster została ujawniona. Samochód zostanie zaprezentowany pod koniec 2023r. Sprzedaż ma rozpocząć się na początku 2024 roku.

Trzecia generacja Dacii Duster będzie większa i bardziej muskularna, dzięki estetycznej inspiracji konceptem Bigster. Wyraźne linie i większe rozmiary, z długością, która może dochodzić do 445-450 cm. Bagażnik ma być duży, co powinno pozwolić na załadowanie nawet ponad 550 litrów załadunku. Wygląd będzie raczej muskularny, z efektownymi nadkolami i imponującą przednią maską. W przypadku świateł zakłada się, że reflektor powinien być po raz pierwszy w pełni diodowy. Kolejnym aspektem, który powinien przynieść znaczące ulepszenia, jest wystrój wnętrza. W tym aspekcie liczymy na ogromne ulepszenia dotyczące materiałów i ogólnej jakości wykonania. W drugiej, a zwłaszcza pierwszej generacji, był to prawdopodobnie najsłabszy punkt, ale było to uzasadnione super przystępną ceną modelu. Jednak dzisiejsze standardy są wyższe, więc spodziewamy się, że nowy model będzie wyglądał znacznie ładniej wewnątrz. Oprócz ładniejszych materiałów spodziewamy się również nowych gadżetów technologicznych, takich jak większy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, nowe funkcje łączności i ulepszony system ADAS.

Spodziewane są również nowości pod maską, zwłaszcza w zakresie elektryfikacji. Z jednej strony pełna hybryda  1.6 o mocy 140KM, Z drugiej strony, z łagodną hybrydyzacją 48V związaną z nowym silnikiem 1.2 (HR12), który powinien być dostępny w dwóch wariantach mocy: 110 i 130KM (ze zmienną geometrią turbo). Silnik będzie połączony z nową dwusprzęgłową automatyczną skrzynią biegów DW23. W oczekiwaniu na zaplanowaną na 2026 rok wersję LPG HR12, rumuński SUV będzie liczył na model 1.0 ECO-G, który nieco ewoluuje pod względem mocy i momentu obrotowego. Wersje benzynowe powinny opierać się głównie na 1,3-litrowej turbodoładowanej jednostce.

Dacia Duster trzeciej generacji będzie bazować na platformie CMF-B, specjalnie zmodyfikowanej w celu wprowadzenia istotnych zmian, które będą charakteryzować ten nowy model. Osobliwością tej zmodyfikowanej platformy będzie możliwość zamontowania napędu na wszystkie koła. Dlatego według najnowszych informacji nowy Duster pozostanie w cenniku również w wersji 4×4.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały Carscoops

Sprawdź także
Czytaj więcej

Nowy Range Rover Velar

Nowy Range Rover Velar to czysty wyraz nowoczesnego luksusu, wyposażony w najnowszą technologię, charakterystyczne wyrafinowanie Range Rovera oraz…
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share