Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Nowe stacje wodorowe w Polsce

Niebawem w czterech województwach powinny rozpocząć działalność nowe stacje wodorowe, kilka takich miejsc gdzie znajdziemy stacje tankowania wodorem, będą dostępne dla wszystkich. Projekt ten zostanie zrealizowany do końca czerwca 2024 roku, pod warunkiem że sprzedaż paliwa wodorowego rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Samochody na wodór wciąż stanowią niszę w branży motoryzacyjnej i to nie dziwi. Wysoka cena oraz brak rozwiniętej infrastruktury tankowania paliwa są głównymi czynnikami, które odstraszają potencjalnych użytkowników. Jednakże, możliwe, że w przyszłym roku ten ostatni problem zostanie nieco rozwiązany.

NFOŚiGW czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że do końca czerwca 2024 roku powinno zostać uruchomionych pięć ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem. Stacje te pojawią się w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Rybniku i Wrocławiu. Uruchomienie stacji zależy od rozpoczęcia sprzedaży paliwa wodorowego, która ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku.

Początkowe plany zakładają, że pięć stacji wodorowych będzie wykorzystywanych z poziomem przepustowości wynoszącym 30% rynkowego popytu. Ciśnienie, z jakim będzie tankowany wodór, wyniesie od 350 do 700 barów.

NFOŚiGW zapewnia, że dokładna lokalizacja każdej stacji została ustalona na podstawie dokładnej analizy. Wodór będzie dostępny do nabycia na stacjach przy ul. Obornickiej we Wrocławiu, ul. Budowlanych w Rybniku, ul. Antoniny Grygowej w Lublinie, ul. Jabłoniowej w Gdańsku i w okolicach ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe NFOŚiGW

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share