Nowe Volvo EX30 na zdjęciach patentowych

Nowy, mały SUV elektryczny Volvo EX30, który ma trafić na rynek jeszcze w tym roku, został pokazany na zdjęciach patentowych, opublikowanych w internecie przed jego oficjalną premierą w ciągu najbliższych miesięcy. Zgodnie z zamieszczonymi zdjęciami, EX30 będzie tańszą i mniejszą alternatywą dla XC40 Recharge, z wyglądem inspirowanym innymi modelami z rodziny Volvo. Charakterystyczne dla marki elementy, takie jak reflektory czy dwuczęściowe lampy LED, znalazły się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Boczny profil i drzwi przypominają te z XC40, ale dach EX30 wydaje się bardziej pochylony w porównaniu z większym bratem.

Nowe Volvo EX30 oparte jest na architekturze SEA opracowanej przez chińskiego giganta motoryzacyjnego Geely, firmę matkę Volvo. Inne modele na tej architekturze – w tym miejski SUV Smart #1 oraz nowy średniej wielkości SUV Polestar 4 z siostrzanego koncernu – są napędzane przez pojedynczy lub podwójny silnik elektryczny, a tylne silniki oferują nawet do 200kW mocy, a łączna moc dwóch silników może wynieść nawet 400kW.


Można się spodziewać, że model EX30, który ma być produkowany w Chinach, będzie korzystał z technologii baterii litowo-żelazowych fosforanowych, która nie jest tak gęsta energetycznie i nie ładuje się tak szybko jak litowo-jonowa technologia baterii, ale jest tańsza w produkcji. Dyrektor generalny Volvo Jim Rowan powiedział, że firma ma na celu wykorzystanie nowej technologii baterii do osiągnięcia “równowartości cenowej” między pojazdami benzynowymi i elektrycznymi do 2025 lub 2026 roku.

Premiera elektrycznego SUV-a Volvo EX30 zaplanowana jest na najbliższe miesiące, a pierwsze egzemplarze pojawią się z pewnością w salonach pod koniec roku.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały CNIPA

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share