Polestar 4 – nowy model producenta zaprezentowany

W trakcie targów motoryzacyjnych w Szanghaju przedstawiono nowy pojazd Polestar 4 z produkcji Polestar, która należy do chińskiego koncernu Geely, tak jak i znane nam Volvo. Polestar to marka specjalizująca się w samochodach elektrycznych, która działa jako submarka Volvo. Polestar 4 to samochód wyróżniający się tym, że nie posiada tylnej szyby, a ma ją zastąpić kamera o wysokiej rozdzielczości zamontowaną na dachu. Obraz z kamery jest widoczny na ekranie cyfrowego lusterka wewnętrznego. Rozwiązanie takie możemy znaleźć w wielu samochodach dostawczych, jednak pierwszy raz zastosowany w samochodzie osobowym. Mimo, że w wielu samochodach znajdziemy cyfrowe lusterko w formie uzupełnienia tradycyjnych rozwiązań, to nadal jednak tylna szyba jest wciąż obecna.

Polestar 4 to duży SUV o rozstawie osi wynoszącym 3 metry i długością 4,84 metra. Samochód jest przedstawicielem segmentu D. Pod względem technicznym zaprezentowany model jest odpowiednikiem Volvo EX90. Jest on dostępny w dwóch wariantach. W wersji z dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 544 KM i momencie obrotowym 686 Nm, jego przyspieszenie wynosi od 0 do 100 km/h w 3,8 sekundy. Przy jeździe w trybie ekonomicznym przedni napęd możemy odłączyć, aby zwiększyć zasięg, który wynosi do 560 kilometrów. Dostępna jest także wersja z jednym silnikiem elektrycznym napędzającym tylko tylną oś. W tej konfiguracji bateria o pojemności 102 kWh może osiągać zasięg do 600 kilometrów. Maksymalna moc ładowania może wynieść 200 kW.

Polestar 4 to samochód napakowany elektroniką. Zamontowano w nim między innymi dwanaście kamer, tyle samo czujników ultradźwiękowych, a nawet znajdziemy w nim radar. Wnętrze nowego modelu producenta zostało wykonane z wielu surowców wtórnych – z przetworzonego poliestru, a także z butelek PET.

Produkcja seryjna zaprezentowanego modelu ma rozpocząć się w listopadzie 2023 roku w fabryce Hangzhou w Chinach. Na początku przyszłego roku Polestar 4 ma być również dostępny w Europie. Jego przybliżona cena ma oscylować w okolicach 60 tysięcy euro.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share