Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Stellantis zamyka zakład Fiata w Bielsko-Białej. Pracę straci prawie 500 osób

Stellantis FCA Powertrain biielsko-biała

FCA Powertrain czyli fabryka silników należąca do globalnego koncernu motoryzacyjnego Stellantis, która znajduje się w Bielsko-Białej jest w trakcie likwidacji. Związek Zawodowy Pracowników Metalowcy poinformował, że proces ten obejmie zwolnienia grupowe całej załogi i potrwa od lutego do grudnia 2024 roku. Stellantis potwierdził, że produkcja w zakładzie będzie stopniowo wygaszana aż do całkowitego jej zakończenia w 2024 roku.

Czytaj również: Na CES 2024 Kia przedstawi swoją wizję przyszłości. Dużo nowości

Jakie są przyczyny takiej decyzji Stellantis?

Głównymi przyczynami likwidacji są nowe regulacje Komisji Europejskiej dotyczące emisji spalin silników spalinowych oraz spadek zamówień na tego typu silniki. Likwidator zakładu ma 20 dni na negocjacje warunków zwolnień z pracownikami. Zaplanowano już pierwsze spotkanie, które odbędzie się 9 stycznia. Produkcja różnych modeli silników będzie wygaszana stopniowo w ciągu najbliższych miesięcy.

Co dalej z pracownikami Bielskiej fabryki?

Stellantis w ramach transformacji branży motoryzacyjnej dąży do pełnej elektryfikacji i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Firma planuje wypracować rozwiązania dla około 500 pracowników fabryki, w tym oferty zatrudnienia w innych zakładach produkcyjnych w Polsce. Ma mieć też pomysł dla pracowników chcących dobrowolnie odejść. W 2023 roku FCA Powertrain ogłosiła zamiar redukcji zatrudnienia o 300 osób, z możliwością dobrowolnych odejść do innych firm Grupy Stellantis, ale nic nie wskazywało wtedy na całkowite zamknięcie produkcji.

Sprawdź także: System BMS od LG Innotek na CES 2024. Rewolucja bezprzewodowego zarządzania bateriami w samochodach elektrycznych

Likwidacja fabryki FCA Powertrain w Bielsko-Białej jest znaczącym wydarzeniem w polskim sektorze motoryzacyjnym, odzwierciedlającym globalne zmiany w branży i nacisk na rozwój ekologicznych napędów. Pracownicy fabryki są jednak zmuszeni do znalezienia nowych ścieżek zawodowych w zmieniającym się krajobrazie motoryzacyjnym.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe producenta
, TVN24

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share