Volkswagen zrezygnuje z niektórych modeli

VW zrezygnuje z niektórych modeli
VW rezygnuje z modelu Arteon

Volkswagen ogłosił nowy plan mający na celu zwiększenie rentowności marki. W ramach koncepcji o nazwie “Accelerate Forward, Road to 6.5” skupia się na modelach masowych, co oznacza, że VW zrezygnuje z niektórych modeli. W komunikacie prasowym napisano, że modele o niskiej ilości sprzedawanych sztuk, takie jak VW Arteon, nie będą miały następców.

Koniec modelu VW Arteon – zmiany w ofercie Volkswagen

Producent wspomina jednak na razie tylko o modelu dostępnym od początku 2023 roku w Niemczech, który jest oferowany jedynie jako Shooting Brake. W komunikacie prasowym napisano, że modele o niskiej ilości sprzedawanych sztuk, takie jak VW Arteon, nie będą miały następców.

Obecny Arteon jest oparty na VW Passacie. Jednak w przypadku nowego Passata, który będzie dostępny tylko jako Variant, planuje się jedynie wspólne opracowanie i produkcję z przyszłą Skodą Superb. Ta współpraca ma przynieść oszczędności w wysokości 600 milionów euro przez okres produkcji obu modeli.

Które modele znajdą się na liście do wycofania, pokaże dopiero przyszłość. Marzenia o VW ID. Beetle lub niszowych samochodach rozrywkowych prawdopodobnie przepadną.

VW skupi się na modelach masowych

Zamiast Arteona, według dyrektora marki Volkswagena Thomasa Schäfera, firma będzie się skupiać na kilku głównych modelach o znacznej wielkości produkcyjnej. Przedsiębiorstwo ma zamiar zmniejszyć złożoność swoich modeli w celu osiągnięcia wyższych zysków, w tym ograniczenie liczby możliwości konfiguracji.

Na przykład, VW ID.7 ma znacznie mniej kombinacji wyposażenia niż Golf 7. Ponadto, firma zamierza zoptymalizować wykorzystanie swoich zakładów produkcyjnych, aby lepiej reagować na wahania popytu.

VW zamierza wdrożyć swoje nowe programy poprawiające zyski dość szybko i w tym celu utworzy nowe Biuro Zarządzania Projektami. Do października 2023 roku wszystko ma być gotowe. Czas jest napięty, ponieważ firma dąży do osiągnięcia wskaźnika rentowności sprzedaży na poziomie 6,5 procent, który Volkswagen twierdzi, że jest niezbędny do zabezpieczenia przyszłych inwestycji. Oczekuje się, że program Accelerate Forward ma poprawić zyski o około 10 miliardów euro.

Kiedy Arteon zostanie wycofany?

Niemcy nie wypowiedzieli się na ten temat. W raporcie z września 2022 roku jednak wspomniano, że model ten zniknie z oferty po roku modelowym 2024 i prawdopodobnie zostanie zastąpiony przez pojazd elektryczny.

W tym roku możemy spodziewać się wprowadzenia na rynek nowego, w pełni elektrycznego VW ID.7, co pozwoliłoby temu modelowi na płynne przejęcie pałeczki. Jednak trzeba jeszcze poczekać na wersję ID.7 Variant jako zamiennik Shooting Brake. Jest on jednak również w planach. Miłośnicy silników spalinowych będą mogli sięgnąć po nowy Passat Variant, o którym wspomniano wcześniej, od początku 2024 roku. Będzie on nieco bardziej sportowo zaprojektowany.

Czytaj również: VW Amarok – do pracy, w teren i na wycieczki

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share