Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Autostrada A2 i A4 za darmo! DarmoWA A1 tylko na wakacje.

autostrada A4 A1 A2 A4 darmowe bramki

Wakacje czas zacząć! Co za tym idzie, często wyjeżdżamy na nie samochodem i chcemy aby przejazd drogami takimi jak autostrada, był szybki i przyjemny. Często liczymy na to, że uda się pokonać bramki płatnych odcinków dróg w Polsce bez stania w kolejkach. Zatem mamy dla was dobre informacje.

Zaczynając od 1 lipca 2023 roku, przestały obowiązywać opłaty za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami na autostradach podlegających Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad. Ta zmiana umożliwiła wprowadzenie nowych przepisów dotyczących płatnych dróg w Polsce. Dodatkowo, w każdy weekend wakacyjny nie będą także pobierane żadne opłaty na odcinku autostrady A1 Gdańsk – Toruń, należącą do spółki GTC.

Zniesienie opłat na autostradzie A2 i A4

Od 1 lipca 2023 roku nie będziemy płacić za przejazd pojazdami o masie do 3,5 tony na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica. Nowe przepisy uniemożliwiają również wprowadzenie pobierania opłat na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA, które obecnie są bezpłatne, a także na odcinkach autostrad, które są w trakcie realizacji i zostaną w przyszłości ukończone.

Darmowe przejazdy na autostradzie A1 w wakacyjne weekendy

Rada Ministrów podjęła również decyzję o upoważnieniu Ministra Infrastruktury do wydania polecenia zarządcy autostrady A1 na odcinku Gdańsk – Toruń, aby w wakacyjne weekendy nie pobierać opłat na bramkach tego odcinka. Zawieszenie poboru opłat obowiązywało od północy z 30 czerwca na 1 lipca 2023 roku do poniedziałku, 3 lipca 2023 roku, do godziny 12:00. Następnie, w kolejnych weekendach, bramki na tym odcinku będą otwarte od godziny 12:00 w piątki do godziny 12:00 w poniedziałki. Wyjątkiem jest tutaj długi sierpniowy weekend, gdzie bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od piątku 11 sierpnia 2023 roku od godziny 12:00, do środy 16 sierpnia 2023 roku do godziny 12:00. Ostatnim weekendem, w którym będzie można bezpłatnie przejechać odcinek autostrady A1 Gdańsk – Toruń, będzie ten w dniach 1-4 września 2023 roku.

Sprawdź również: NAJNOWSZA WERSJA ANDROID AUTO 9.4

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek

zakaz wyprzedzania przez ciężarówki

Od 1 lipca 2023 roku obowiązuje także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Celem tych nowych przepisów jest wyeliminowanie zjawiska jakim często było mozolne wyprzedzanie się „słoni” oraz poprawa bezpieczeństwa na tych drogach. Chodzi o sytuacje, w których kierowcy pojazdów ciężarowych wyprzedzają się nawzajem przy minimalnej różnicy prędkości, często wynoszącej 1-2 km/h. Taki manewr jest wykonywany ciężarówki przez długi czas, co często prowadziło do tworzenia się zatorów. Spowodowane to było maksymalną dopuszczalną prędkość dla tych pojazdów, która wynosi wynosi 80 km/h, podczas gdy samochodem osobowym możemy jechać 120 km/h na drogach ekspresowych, a na autostradach limit ten wynosi 140 km/h. Często dochodziło również do nagłej zmiany pasa ruchu przez kierowcę ciężarówki, co zmuszało kierowców jadących z większą prędkością na lewym pasie do gwałtownego hamowania i stwarzania zagrożenia na drodze.

Nowe przepisy zabraniają manewru wyprzedzania kierującym pojazdami ciężarowymi kategorii N2 lub N3 (o masie powyżej 3,5 t i powyżej 12 t) na autostradach i drogach ekspresowych posiadających tylko dwa pasy ruchu w danym kierunku, chyba że pojazd wyprzedzany porusza się ze znacznie niższą prędkością niż jest dopuszczalna dla tych pojazdów.

Jeden pas ruchu wolny od ciężarówek

Dodatkowo, w celu płynniejszego przejazdu na autostradach i drogach ekspresowych z trzema lub więcej pasami ruchu postanowiono, że przynajmniej jeden pas ruchu będzie wolny od samochodów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz od zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m (niezależnie od masy). Ten przepis jest zgodny z postanowieniami Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu 8 listopada 1968 roku, które stanowią, że jeżeli autostrada ma trzy lub więcej pasów ruchu w tym samym kierunku, to kierowcy pojazdów przewożących ładunki o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t lub zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m nie mogą korzystać z innych pasów ruchu niż dwa najbliżej położone prawej krawędzi jezdni, odpowiadającego kierunkowi ruchu, w którym się poruszają.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe gov.pl

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share