Planujecie wakacyjny wyjazd – podróż nad morze i chcecie uniknąć utrudnień na drodze? Wybór odpowiedniej pory wyjazdu i staranne planowanie trasy mogą pomóc wam uniknąć zatorów i spowolnień, które często pojawiają się na drogach dojazdowych w szczytowych godzinach wakacyjnego ruchu. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – zawsze zachowujcie ostrożność i skupienie podczas jazdy.
Wakacyjny ruch na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim
Do pasa nadmorskiego z centrum kraju i terenów południowych dojedziecie – z województwa zachodniopomorskiego, drogą ekspresową S3 i DK11, natomiast z w województwa pomorskiego autostradą A1 i drogą S7. Ruch po wybrzeżu nadmorskim rozprowadza droga krajowa nr 6, która jest już, na chwilę obecną, w około połowy swojej długości drogą ekspresową. Trasy te w pasie nadmorskim, niestyety cechują się dosyć wyraźną sezonowością ruchu. A to oznacza, że w okresie wakacyjnym, ruch na tych drogach odbywa się z większym natężeniem.
Sprawdź także: Wakacyjna Odyseja 2023 autostrady i drogi ekspresowe
Newralgiczne punkty na trasie
Na drodze S3 w rejonie Goleniowa, jak i na autostradzie A1 na południe od Gdańska, ruch może wzrosnąć nawet dwukrotnie w porównaniu do okresu poza sezonem. Ma to miejsce zwłaszcza w weekendy wakacyjne. W przypadku wjazdu do Trójmiasta zwróćcie uwagę na przebudowę węzła Gdańsk Południe (w związku z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej). Tam niestety może dojść do utrudnień w ruchu. W województwie zachodniopomorskim najbardziej obciążona ruchem jest droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. W obecne wakacje na pewno największym plusem dla osób podróżujących autostradą A1 na odcinku Toruń – Gdańsk jest to, że bramki z opłatami w każdy weekend są otwarte i przejazd jest bezpłatny.
Wielkopolskie drogi
Na wielkopolskiej sieci dróg krajowych w okresie letnim znaczący wzrost natężenia ruchu możecie dostrzec przede wszystkim na drodze krajowej nr 11. Ze spowolnieniem ruchu jak również lokalnymi zatorami trzeba się liczyć w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborniki Wielkopolskie, Ujście, Jastrowie oraz Szczecinek. Jadąc w kierunku północnym newralgicznym punktem czasowym jest piątek w godzinach popołudniowych, gdzie następuje kumulacja ruchu lokalnego i turystycznego. W relacji północ – południe z największych spowolnień musicie się spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Wielu kierowców wybiera podróż trasą szybkiego ruchu, nawet jeżeli mają nadłożyć drogi. Dlatego bardzo ważnym elementem dla odciążenia dróg prowadzących do pasa nadmorskiego będzie powstanie całej drogi ekspresowej S11, która przejmie znaczącą część ruchu z Wielkopolski, Dolnego i Górnego Śląska w kierunku polskiego morza.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Jazda samochodem przy znaczącym natężeniu ruchu wymaga naszej szczególnej uwagi. Należy szczególnie uważać przy zmianie pasa ruchu, wcześniej sygnalizować manewr i upewnić się, czy pas, na który chcemy zjechać, jest wolny. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego odstępu między pojazdami, zwłaszcza przy występujących przy dużym natężeniu spowolnieniach ruchu i korkach.
Czytaj również: Autostrada A2 i A4 za darmo! Darmowa A1 tylko na wakacje
Planuj Podróż
Jeżeli planujesz wakacyjną podróż samochodem lub motocyklem po drogach krajowych, koniecznie sprawdzajcie, jakich utrudnień możecie się spodziewać na trasie. Te i wiele innych informacji znajdziecie na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad właśnie tu. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich wybierających się w podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Pamiętajcie, że bezpieczna i sprawna podróż nad Bałtyk zaczyna się od odpowiedniego planowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze. Bezpiecznej podróży!
Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA