Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Bezpieczne ferie zimowe 2024. Pamiętajcie o tych zasadach!

bezpieczne ferie zimowe 2024

W okresie od 15 stycznia do 25 lutego będą trwały ferie zimowe 2024 roku. Dlatego na polskich drogach szczególnie w rejonach górskich oczekuje się wzmożonego ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA podkreśla, że najważniejsze jest zachowanie ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas podróży. Kierowcy powinni być przygotowani na zimowe warunki, takie jak opady śniegu, deszczu ze śniegiem i ujemne temperatury, które mogą wpływać na warunki jazdy.

GDDKiA pracuje codziennie całą dobę tak, aby utrzymać ponad 17 800 km dróg krajowych w dobrym stanie, a zwłaszcza podczas zimy. Prace związane z odśnieżaniem i usuwaniem zlodowaceń są prowadzone przez wykwalifikowanych wykonawców.

Czytaj również: Program budowy 100 obwodnic. To miał być sztandarowy program budowy dróg! Postęp prac

Kierowcy powinni jednak pamiętać o odśnieżeniu swoich własnych pojazdów oraz o prawidłowym używaniu świateł. Podczas jazdy w trudnych warunkach, szczególnie ważne jest dostosowanie prędkości do sytuacji na drodze a także zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów. Gdy już dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji jak wypadek czy kolizja ważne jest, aby zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, wezwać pomocy i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym biorącym udział w zdarzeniu. GDDKiA przypomina również o dostępności serwisu drogi.gddkia.gov.pl i numeru informacyjnego 19 111, gdzie kierowcy mogą uzyskać aktualne informacje o warunkach na drogach w całym kraju.

Kluczowe aspekty bezpiecznego dotarcia na ferie zimowe 2024

  • Przygotowanie się do zimowych warunków to najważniejsze co powinniśmy zrobić by uniknąć nieprzyjemności. Kierowcy powinni być gotowi na zmienne warunki atmosferyczne a przede wszystkim powinni dostosować prędkość do warunków na drodze i pamiętając o możliwym wydłużeniu drogi hamowania na mokrej i śliskiej nawierzchni.
  • Dużą rolę odgrywa GDDKiA, która jest zawsze gotowa do utrzymaniu dróg krajowych w dobrym stanie przejezdności, zwłaszcza w sezonie zimowym, zapewniając ciągłą walkę podczas opadów śniegu.
  • Powinniśmy także pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiedzialności. Każdy kierowca powinien odśnieżyć swój samochód, zachować bezpieczną odległość od samochodu poprzedzającego oraz prawidłowo używać świateł.
  • Planowanie podróży to jedna z ważniejszych zasad. Zawsze warto sprawdzić prognozę pogody i aktualne informacje o stanie dróg na naszej trasie podróży. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i bezpiecznie dotrzeć do celu.

Sprawdź także: Autostrada A4 – zmiany w opłatach za przejazd na odcinku Katowice-Kraków. Są też plusy!

Pamiętajcie, że bezpieczne ferie zimowe na drogach to przede wszystkim odpowiedzialność i świadomość każdego z nas – kierowców. Bez względu na to czy wybierasz się na narty w góry, czy planujesz zimowy wypoczynek w innym miejscu pamiętaj o tych zasadach. Jestem przekonany, że wtedy każda nasz podróż będzie bezpieczna i przyjemna.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA

Sprawdź także
Czytaj więcej

Ford Kuga Graphite Tech Edition

Ford przedstawił parę dni temu nową wersję przestronnego SUV-a Kuga Graphite Tech Edition, wyróżniającą się nowymi elementami stylistycznymi…
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share