Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Ciężarówki wodorowe Toyota w Europie

Toyota Motor Europe (TME) we współpracy z holenderską firmą VDL Groep (VDL) wprowadzi na europejski rynek bezemisyjne samochody ciężarowe napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty. Pierwsze egzemplarze pojawią się na drogach jesienią 2023 roku i będą wykorzystywane przez logistycznych partnerów TME.

Partnerstwo Toyoty z VDL ma na celu dekarbonizację transportu drogowego i przybliży TME do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2040 roku. Wykorzystanie wodorowych ciężarówek odegra znaczącą rolę w redukcji emisji CO2 w sektorze logistycznym.

Mniejsza masa systemów wodorowych pozwala na zabranie większego ładunku, a szybkie uzupełnienie paliwa ma kluczowe znaczenie w transporcie. Tankowanie ciężarówki na wodorowe ogniwa paliwowe zajmuje tyle samo czasu co pojazdu z silnikiem Diesla. Sposób użytkowania ciężarówek wraz z ich dużym zapotrzebowaniem na wodór będą miały fundamentalny wkład w tworzenie dojrzałej, bezemisyjnej infrastruktury w pobliżu kluczowych tras.

VDL Special Vehilces to firma specjalizująca się od 20 lat w rozwiązaniach z dziedziny napędów elektrycznych i wodorowych do pojazdów drogowych i terenowych. W ramach współpracy z TME istniejące ciężarówki zostaną dostosowane do wykorzystania ogniw paliwowych Toyoty. VDL Groep pierwszą ciężarówkę przygotuje do lata 2023 roku, a jesienią na drogach pojawią się kolejne egzemplarze pojazdów zasilanych wodorem.

Bezemisyjne samochody ciężarowe będą wykorzystywane przez partnerów Toyoty w ramach sieci logistycznych TME. Projekt pomoże zebrać informacje, jak najlepiej wdrażać samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi. Ponadto będzie to wsparcie dla Toyoty w realizacji wizji dekarbonizacji logistyki i zmniejszenia śladu węglowego, która wykracza poza elektryfikację samochodów osobowych.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share