Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Czyżby Dacia Bigster? Nowy 5-miejscowy Suv Renault produkowany w Brazylii

Dacia Bigster produkcja w Brazylii

Renault ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego SUV-a segmentu C na rynek Ameryki Południowej. Czy to Dacia Bigster? Nowy samochód oparty na platformie małego Kardiana, który został ujawniony pod koniec października 2023 roku w Brazylii, jest niczym innym jak pochodną przyszłego modelu Dacii Bigster. Co więcej, będzie wyposażony w hybrydowy układ napędowy.

Krok naprzód w strategii Renault „International Game Plan 2027”

Kilka dni po prezentacji nowego Renault Kardiana w Rio, zostały ujawnione informacje, że w ramach strategii „International Game Plan 2027” znajdują się dwa modele pochodne od przyszłej Dacii Bigster. Jeden z nich, o kodzie wewnętrznym R1312 rozpoczął właśnie produkcję 4 grudnia w fabryce w Curitibie. Jest to 5-miejscowa wersja dużego SUV-a, która będzie sprzedawana na rynku Ameryki Południowej, a jego premiera ma się odbyć w tym samym czasie co europejska wersja Dacii, czyli w 2025 roku.

Czytaj także: Nowości marki Dacia na rok 2024. Czeka nas coś wyjątkowego

Konfiguracja miejsc daje do myślenia

W przeciwieństwie do oczekiwań, produkowany właśnie samochód nie jest bliskim kuzynem trzeciej generacji Dacii Duster. Według wstępnych informacji jest to drugi model z planu Renault, który zostanie wprowadzony na rynek w czerwcu 2024 roku. Ponieważ producent uważa go za pojazd segmentu B+, a nie C, oznacza to, że nie jest on częścią trzech zapowiedzianych modeli w tej kategorii. Jak zauważyli dyrektorzy fabryki w rozmowie z portalem Motor1.Brasil, produkowany model jest większy niż Dacia Duster.

Grupa Renault chce być bardziej ekologiczna na rynkach światowych

Nowy SUV będzie oparty na architekturze RGMP, która jest wariantem naszej platformy CMF-B. Ta platforma pozwala SUV-owi korzystać z hybrydowego układu napędowego. Będzie on wyposażony w 1.2-litrowy silnik benzynowy połączony z rozrusznikiem-alternatorem 48 V. Całość może być połączona z nową automatyczną skrzynią biegów DW23, która zadebiutuje w modelu Kardian już w tym miesiącu. Nowa skrzynia ma być dostępna właśnie w nowej Daciu Bigster w 2025 roku.

Sprawdź również: Wreszcie jest! Dacia Duster 3 generacji – premiera

Dacia Bigster to nie wszystko. Co jeszcze zobaczymy?

Po modelach Kardian oraz kuzynie Dustera i Bigstera, zaplanowano kolejny podobny model do Bigstera. Będzie to nowa wersja SUV-a coupe rumuńskiego producenta, która jest obecnie w fazie rozwoju i powinna pojawić się na rynku również w 2025 roku. Jej celem będzie konkurowanie z gwiazdą rynku Ameryki Południowej, Fiatem Fastback. Ostatnim samochodem nowej gamy będzie pick-up o nazwie roboczej H1312. Samochód ten powinien pojawić się na rynku w 2026 roku.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło zdjęć: materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share