Droga ekspresowa S10. Rusza budowa na odcinku ponad 113 kilometrów

droga ekspresowa S10

W najnowszym rozdziale rozbudowy polskiej sieci dróg, droga ekspresowa S10 łącząca Szczecin z Piłą staje się właśnie areną wydarzeń zmierzających do poprawy komfortu podróżowania na tym odcinku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie ogłosiła wykonawców na budowę sześciu z ośmiu odcinków tej trasy. Dla pozostałych dwóch odcinków, oferty są jeszcze w trakcie sprawdzania i weryfikacji. Decyzje o wyborze najkorzystniejszych ofert dla tych odcinków mają zostać podjęte na przełomie marca i kwietnia. Nie zmienia to faktu, że jest to ważny moment w historii polskiej infrastruktury drogowej.

Kto wybuduje poszczególne odcinki trasy S10?

W pięciu przypadkach palmę pierwszeństwa zdobyła firma Budimex, znana z realizacji wielu prestiżowych projektów drogowych w Polsce. Szósty odcinek przypadł w udziale konsorcjum Kobylarnia i Mirbud, którzy są również gigantami na rynku budowlanym. Teraz, po wyborze ofert dokumentacja postępowań trafi do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jest to standardowa procedura, mająca na celu zapewnienie transparentności i uczciwości procesu wyboru wykonawców.

Sprawdź również: Droga ekspresowa S11 budowa kolejnych odcinków Kępno

droga ekspresowa S10

Droga ekspresowa S10 na budowanym odcinku zostanie otwarta w 2028 roku

Czas realizacji inwestycji zakłada, że wykonawcy będą mieli 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Procedowanie tej decyzji ma zająć kolejne 7 miesięcy, a na prace budowlane w terenie przewidziano kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Zakładając sprawnie przebiegający cały proces administracyjno-budowlany, budowa w terenie powinna rozpocząć się w 2025 roku, a finalizacja projektu i udostępnienie trasy kierowcom planowane jest na rok 2028. Całkowita długość nowej drogi ekspresowej S10 wyniesie ponad 113 km, co znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży na trasie Szczecin – Piła.

Droga do rozwoju gospodarczego wielu regionów Polski

Nowa droga ekspresowa S10 będzie miała kluczowe znaczenie dla połączenia Zachodniego Pomorza z centrum kraju, tworząc alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. To nie tylko ułatwienie dla kierowców, ale także impuls dla rozwoju gospodarczego przecinających drogę regionów.

droga ekspresowa S10

Czytaj także: Droga ekspresowa S19 Babica – Jawornik. Powstaje wyjątkowa estakada

Droga ekspresowa S10 połączy regiony Polski od północno-zachodniej części kraju, rozpoczynając się w Szczecinie (Zachodniopomorskie), przez Piłę (Wielkopolskie), Bydgoszcz i Toruń (Kujawsko-Pomorskie), aż do aglomeracji warszawskiej (Mazowieckie). To strategiczne połączenie ma na celu stworzenie alternatywnego szlaku transportowego na północ od autostrady A2, łącząc regiony Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Droga S10 będzie miała kluczowe znaczenie dla poprawy komunikacji i rozwoju gospodarczego tych regionów.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share