Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Mercedes-Benz inwestuje w Jaworze

Jak poinformowali przedstawiciele polskiego rządu, firma Mercedes-Benz planuje zainwestować w Jaworze ponad 1 mld euro w latach 2023-2027.

Ma powstać fabryka produkująca duże, elektryczne samochody dostawcze. Zatrudnienie ma znaleźć około 2500 osób. Ma być to kolejna fabryka producenta. Firma posiada już zakłady produkujące samochody dostawcze w Niemczech (Duesseldorf i Ludwigsfelde) oraz w Hiszpanii (Vitoria).

Jak powiedział Mathias Geisen -szef działu pojazdów użytkowych: “Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości”.
Zakład powstać ma na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Invest Park”. Warto wspomnieć, że w Jaworze od 2019 roku produkowane są silniki, a także baterie do samochodów elektrycznych Mercedes-Benz od 2020 roku. Mercedes-Benz Vans chce w ten sposób zreorganizować swoją europejską sieć produkcyjną na potrzeby nowej modułowej architektury w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, opartej na platformie VAN.EA.

Na konferencji prasowej przedstawiciele firmy mówili: “Jest to kolejny kamień milowy na drodze działu aut dostawczych Mercedesa do całkowicie elektrycznej mobilności. Wraz z reorganizacją europejskiej sieci produkcyjnej samochodów dostawczych, firma zabezpiecza długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie i rozszerza sieć o nowy zakład w znanej lokalizacji w Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie istnieje już fabryka silników i baterii elektrycznych”.

Van Electric Architecture (VAN.EA) stanowi podstawę dla wszystkich dostawczych samochodów elektrycznych w średnim i dużym segmencie, które od 2025 roku będą wprowadzane na rynek – poinformował Mercedes-Benz Vans.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały invest-park

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share