Nowe baterie Toyoty z zasięgiem ponad 1000 kilometrów!

Nowe baterie Toyoty o zasięgu ponad 1000 km

Toyota ogłosiła swoje plany dotyczące produkcji samochodów elektrycznych po roku 2026, oraz produkcji akumulatorów trakcyjnych dla tych pojazdów. Firma zamierza wprowadzić nowe modele na skalę globalną, a do roku 2030 planuje wyprodukować 3,5 miliona samochodów elektrycznych, z czego 1,7 miliona zostanie wyprodukowanych w rewolucyjnej fabryce BEV Factory, która wykorzystuje innowacyjne procesy produkcyjne, ale największe zainteresowanie wzbudziła deklaracja japońskiego producenta, że powstaną nowe baterie Toyoty z zasięgiem ponad 1000 kilometrów  na jednym ładowaniu!

Kluczową rolę w zwiększaniu dostępności samochodów elektrycznych będą odgrywać baterie nowej generacji. Toyota planuje poszerzyć gamę dostępnych technologii, aby klienci mogli wybierać pojazdy dostosowane do swoich potrzeb i możliwości. Oferta baterii będzie obejmować akumulatory trakcyjne dla popularnych modeli samochodów, jak również wysokowydajne baterie, w tym baterie z elektrolitem stałym.

W roku 2026 Toyota wprowadzi na rynek pierwszy samochód elektryczny nowej generacji. Ten pojazd będzie wyposażony w zupełnie nową baterię, która umożliwi pokonanie dystansu 1000 km na jednym ładowaniu! Bateria będzie miała wyższą gęstość energii, a samochód będzie opracowany pod kątem aerodynamiki i redukcji masy. Szacuje się, że szybkie ładowanie nowej baterii od 10 do 80% pojemności zajmie maksymalnie 20 minut.

Toyota równocześnie prowadzi intensywne prace nad bateriami, które przyczynią się do popularyzacji samochodów elektrycznych. Zastosowanie bipolarnej struktury baterii, która już jest stosowana w samochodach hybrydowych, zostanie dostosowane do potrzeb pojazdów elektrycznych poprzez wykorzystanie ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowego, które jest bardziej ekonomiczne. Prognozuje się, że ten rodzaj baterii może zostać wprowadzony do produkcji w latach 2026-2027.

Sprawdź również: Nowa bateria firmy CATL o zasięgu 1000 kilometrów

Niezwykle istotną technologią dla przyszłości samochodów elektrycznych są baterie ze stałym elektrolitem. Toyota opracowała rozwiązanie, które zapewnia trwałość tych akumulatorów na wiele lat. Obecnie firma pracuje nad wdrożeniem baterii ze stałym elektrolitem do samochodów hybrydowych, a także przyspiesza rozwój tych baterii do samochodów elektrycznych.

Aktualnie trwają prace nad metodami produkcji tych akumulatorów, a pierwsze samochody z tą technologią mogą pojawić się na rynku w latach 2027-2028.

Bateria ze stałym elektrolitem ma umożliwiać przejechanie nawet 1200km, a czas szybkiego ładowania ma wynosić do 10 minut. Toyota pracuje również nad innymi specyfikacjami tych baterii, które umożliwią pokonanie dystansu nawet 1500 kilometrów.

W nowej generacji samochodów elektrycznych zostaną zastosowane technologie, które pomogą zwiększyć zasięg i poprawić komfort użytkowania samochodów elektrycznych. Toyota we współpracy z BluE Nexus, Aisin i Denso pracuje nad zmniejszeniem układu osi e-Axle. To pozwoli nie tylko zwiększyć przestrzeń bagażową, ale także zmniejszyć opór powietrza, co przyczyni się do wydłużenia zasięgu jazdy na jednym ładowaniu baterii.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share