Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Renault 5 EV z dwukierunkowym ładowaniem

Renault 5 EV
Renault 5 EV zdjęcie producenta

Przyszły elektryczny model Renault 5 EV – który dotychczas pokazano tylko w formie konceptu – będzie pierwszym samochodem Renault wyposażonym w dwukierunkowy ładowarkę pokładową, poinformował producent.

W połączeniu z mobilną stacją ładowania dwukierunkowego firmy Mobilize (marka grupowa skupiająca się na pojazdach elektrycznych) oraz usługą sieciową Vehicle-to-Grid (V2G), właściciele modelu 5 będą mogli zaoszczędzić na ładowaniu i zmniejszyć całkowity rachunek za energię elektryczną, sprzedając nadmiar energii do sieci.

Technologia dwukierunkowego ładowania V2G pozwala kierowcom wstrzymać ładowanie podczas godzin szczytu i wprowadzić energię z powrotem do domu, zwłaszcza gdy cena energii elektrycznej jest wysoka, a także oddać ją do sieci w przypadku wysokiego zapotrzebowania. Ładowanie odbywa się wtedy, gdy dostęp do energii elektrycznej w sieci jest tańszy.

Nowa dwukierunkowa ładowarka wykorzystuje innowacyjną architekturę do integracji sprzętu, takiego jak odwracalne komponenty elektrotechniczne oraz oprogramowania do zarządzania prądem elektrycznym, co umożliwi stały dostęp do usługi V2G, jednocześnie zachowując pojemność baterii.

Oprócz wprowadzania energii elektrycznej z powrotem do sieci, dwukierunkowa ładowarka może również zasilać urządzenia elektryczne za pomocą adaptera do gniazda ładowania pojazdu, który zapewnia taką samą moc wyjściową jak standardowe europejskie gniazdo domowe o napięciu 220 volt.

Mobilize Powerbox, opracowany przez Software République (Orange, Renault Group, STMicroelectronics i Thales) oraz firmę IoTecha, komunikuje się z samochodem i chmurą, aby określić, czy należy naładować baterię czy przekazać energię z powrotem do sieci, zależnie od potrzeb ładowania baterii, potrzeb domowych oraz zachęt z rynku energetycznego i sieci elektroenergetycznej.

Usługa Mobilize V2G będzie dostępna od premiery Renault 5 we Francji i Niemczech w 2024 roku, a następnie w Wielkiej Brytanii w 2025 roku.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny

Sprawdź także
Czytaj więcej

Nowa Cupra Leon 2024

Cupra Leon, więc także Seat Leon zostanie poddany odświeżeniu w połowie cyklu produkcyjnego obecnej wersji. Nastąpi to między…
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share