Światowy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych w 2022 roku

Renault 5 EV
Renault 5 EV zdjęcie producenta

W 2022 r. 1 na 10 samochodów sprzedanych na świecie był elektryczny, co stanowi wzrost o 68% w porównaniu z 2021 r. W ubiegłym roku rynek samochodów elektrycznych wzrósł aż o 68%, ale ta dynamika może być trudna do utrzymania w 2023 roku. Pojazdy elektryczne miały swój najlepszy rok w historii w 2022 roku. Łącznie na całym świecie sprzedano 7,8 miliona sztuk. Oznacza to, że w pełni elektryczne pojazdy stanowią około 10% globalnej ilości samochodów.

Chiny, obecnie największy na świecie rynek motoryzacyjny, są również, co nie jest zaskoczeniem, największym rynkiem dla pojazdów elektrycznych. W rzeczywistości stanowi on około dwóch trzecich całkowitej sprzedaży pojazdów elektrycznych.
Oznacza to, że około 1 na 5 samochodów sprzedanych w Chinach był w 100% samochodem elektrycznym. Dla porównania, w Europie zelektryfikowany jest 1 na 5 samochodów sprzedanych w 2022 roku, ale jeśli usuniemy z tego zestawienia hybrydy plug-in i będziemy liczyć tylko czyste EV, to się okaże, że sprzedaż elektrycznych samochodów wynosi 1 na 10 samochodów.
W Niemczech pojazdy elektryczne stanowiły 25% całej produkcji nowych pojazdów, ale nie liczymy sprzedaży. Nawet w Stanach Zjednoczonych, które są wolniejsze w transformacji niż Europa i Chiny pod względem przejścia na pojazdy elektryczne, sprzedaż nowych elektryków stale rośnie. Tym samym 5,8% wszystkich pojazdów sprzedawanych w USA jest elektrycznych, w porównaniu do 3,2% w 2021 r.

Analitycy ostrzegają jednak, że wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych będzie trudny do utrzymania. Wraz ze słabnięciem gospodarek i wzrostem cen nowych samochodów, klienci będą bardziej niechętni do kupowania nowych pojazdów. W połączeniu z rosnącymi cenami energii, zwłaszcza w Europie, rok 2023 może nie być tak dobry na rynku elektryków jak rok 2022.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share