Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Zmiana numeracji w modelach Audi

W marcu 2023 roku CEO Audi Markus Duesmann powiedział w wywiadzie dla Auto Bild, że następna generacja modelu Audi A4 będzie nosić nazwę “A5”. Jest to część nowej strategii nazewnictwa, która zakłada używanie nieparzystych numerów dla samochodów z silnikami spalinowymi i parzystych dla samochodów elektrycznych. A4 kiedyś powróci jako czysty samochód elektryczny, aby konkurować z Mercedesem EQC i BMW i3, chociaż ich nazwy jeszcze nie zostały potwierdzone.

Audi Sport pracuje nad ostatnią generacją mocnych sedanów i kombi z silnikami spalinowymi. Według informacji modele S5 i S5 Avant nie zostaną dotknięte tendencją do zmniejszania mocy silników i będą nadal wyposażone w silnik V6. Podczas gdy dotychczasowe modele S4 i S5 w Europie były wyposażone w silnik wysokoprężny, to według raportu, silnik TDI może zostać zastąpiony 2,9-litrowym silnikiem V6 z podwójnym turbodoładowaniem z aktualnego modelu RS4 Avant.

Jeśli chodzi o nowe modele RS4 Avant i RS5 Avant, Audi już wykluczyło budowanie samochodów RS z czterema cylindrami, więc V6 jest pewny. Jednakże nie będzie to jedyny silnik, ponieważ już w 2019 roku dyrektor Audi Sport Oliver Hoffmann powiedział, że następca będzie hybrydą typu Plug-in. Dodanie silnika elektrycznego oznacza niemal na pewno, że następna generacja samochodu będzie miała większą moc niż dzisiejsze 450KM.

Warto zauważyć, że nie ma jeszcze ani jednego zdjęcia prototypu limuzyny, co skłania niektórych ludzi do przypuszczenia, że tradycyjny styl nadwozia zostanie porzucony dla następnej generacji. Jeśli seria A4 zostanie rzeczywiście przemianowana na A5, może to oznaczać, że faktycznie niemiecki producent pozycjonuje A5 Sportback jako zamiennik dla A4 Limousine, a nie jako dodatkowy model.

Ze względu na to, że SUV-y wciąż są modne, zakończenie produkcji limuzyn nie byłoby dla nas zaskoczeniem. Niemniej jednak, wydaje się to trochę dziwne, ponieważ Audi nie miałoby wtedy bezpośredniego konkurenta dla BMW serii 3 i Mercedesa klasy C.

Motoryzacyjny świat oczekuje, że Audi przedstawi w tym roku modele A5. W 2024 roku ma nastąpić premiera S5, a w 2025 RS5. Czas pokaże, czy Audi uzupełni te modele o coupe i kabriolety.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share