Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Kolejna zmiana stawek za przejazd

autostrada A4 A2 opłata za przejazd

Od 1 kwietnia 2024 roku kierowcy podróżujący pomiędzy Katowicami a Krakowem – Autostrada A4, muszą przygotować się na zmiany w opłatach. Koncesjonariusz autostrady, spółka Stalexport Autostrad Małopolska (SAM) ogłosił kolejne podwyżki cen za przejazd. Dla aut osobowych stawka wzrośnie z 15 złotych do 16 złotych, a dla pozostałych kategorii pojazdów z 46 złotych do 49 złotych.

Co stoi za kolejną podwyżką?

Podwyżka jest już drugą w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wynika ona, jak twierdzi zarządca, z konieczności pokrycia rosnących kosztów utrzymania autostrady. SAM tłumaczy to zbliżającym się końcem umowy koncesyjnej i koniecznością przekazania autostrady w doskonałym stanie technicznym. W związku z tym, intensyfikowane są prace utrzymaniowe, budowlane i remontowe. Koszty usług budowlanych wzrosły o 26%, a ceny asfaltu niemal o 50%.

Sprawdź także: Autostrada A4 – zmiany w opłatach za przejazd na odcinku Katowice-Kraków. Są też plusy!

Co to oznacza dla kierowców?

Nowe stawki będą obowiązywały na każdym z dwóch placów poboru opłat – w Mysłowicach i Balicach. Warto zauważyć, że od stycznia bieżącego roku zniesiono zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych, co już wcześniej spowodowało podwyżkę. SAM podkreśla, że mimo podwyżek, stawki są nadal niższe od maksymalnego dopuszczalnego pułapu. Dla samochodów osobowych wynoszą one 58% maksymalnej stawki, a dla pozostałych kategorii pojazdów 70%.

Autostrada A4 – inwestycje i prace

Prace na autostradzie A4 obejmują między innymi wymianę nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka oraz remonty mostów i wiaduktów. Te działania są niezbędne, aby spełnić warunki umowy koncesyjnej, która wymaga przekazania autostrady w bardzo dobrym stanie technicznym w 2027 roku.

To ma także wpływ na finanse SAM

Zgodnie z danymi Grupy Stalexport Autostrady, w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku średnio korzystało z płatnego odcinka A4 48,9 tys. pojazdów na dobę. Przychody z poboru opłat w tym okresie wyniosły 376,9 mln zł, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk netto Grupy wzrósł do 126,8 mln zł.

Czytaj również: Polska sieć autostrad w 2023 roku i jej rozwój. Co nas czeka na drogach?

Podwyżki stawek na autostradzie A4 Katowice-Kraków są konsekwencją rosnących kosztów utrzymania i modernizacji drogi. I chociaż zmiany stawek mogą irytować nas -kierowców, są one częścią większego planu, mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróży na tej ważnej trasie komunikacyjnej.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Zdjęcia i materiały prasowe GDDKiA, TVN24

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share