Wiadomości, premiery, porady motoryzacyjne.

Droga S3 na południe będzie dłuższa. Czy termin zakończenia budowy jest realny?

dorga S3

W ostatnim czasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Oddział we Wrocławiu poinformowała o kolejnym etapie prac nad drogą drogą S3. Nowoczesna, dwujezdniowa droga ekspresowa będzie dostępna pomiędzy węzłami Kamienna Góra Północ i Lubawka. To już kolejny fragment tej ważnej dla Polski drogi, która biegnie wzdłuż zachodniej granicy kraju. Do tej pory kierowcy mieli do dyspozycji prawie 420 km ekspresowej S3.

Jednak czy wszystko idzie zgodnie z planem? Czy terminy są realne? Zastanówmy się nad tym, analizując dostępne informacje.

Czytaj także: Polska infrastruktura dróg szybkiego ruchu. Złamana bariera 5000 kilometrów

Nowoczesne połączenie na osi północ-południe

Chociaż obecnie dostępne jest już prawie 420 km ekspresowej S3, w realizacji pozostaje jeszcze 50 km tej drogi. Planowane jest jej udostępnienie w przyszłym roku, co oznacza, że docelowo droga ekspresowa S3 będzie miała 470 km. Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, podkreślił, że budowa tej drogi jest kluczowa dla rozwoju Polski, zwłaszcza w kontekście połączeń komunikacyjnych na osi północ-południe.

Droga S3 połączy się z drogą D11

Jednym z ważniejszych etapów jest połączenie S3 z czeską drogą D11. Chociaż dla 15-kilometrowego odcinka od Kamiennej Góry przez Lubawkę do granicy państwa pozwolenie na użytkowanie zostało już wydane, to jednak 3-kilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa zostanie udostępniony dopiero po zakończeniu prac po stronie czeskiej. Czeska administracja drogowa Ředitelství silnic a dálnic ČR zapowiada, że prace te zostaną zakończone w 2025 roku.

Czy terminy realizacji są realne?

Biorąc pod uwagę dotychczasowy postęp prac i deklaracje zarówno polskiego, jak i czeskiego rządu, można być optymistycznie nastawionym co do terminów. Jednak jak wiadomo, w budownictwie drogowym wiele czynników może wpłynąć na opóźnienia. Czy więc droga S3 zostanie ukończona zgodnie z planem? Czas pokaże.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że prace przy budowie odcinka pomiędzy Kamienną Górą a granicą państwa trwały aż 37 miesięcy. Czy podobne wyzwania czekają nas w przyszłości? Możemy tylko czekać na to czy kolejne etapy budowy będą przebiegać sprawniej.

Sprawdź również: Miejsca Obsługi Podróżnych. MOP-y na polskich drogach

Rozwój drogi ekspresowej S3 to ważny krok dla Polski, zwłaszcza w kontekście połączeń komunikacyjnych z Czechami. Chociaż dotychczasowe prace przebiegały zgodnie z planem, warto być czujnym i obserwować kolejne etapy budowy. Czy S3 zostanie ukończona zgodnie z deklarowanym terminem? Miejmy nadzieję, że tak. Jednak jak pokazuje doświadczenie, w budownictwie drogowym zawsze warto być przygotowanym na niespodzianki.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło zdjęć: materiały prasowe GDDKiA

Sprawdź także
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share