Sklep z aplikacjami w systemie Audi MMI

W tym roku Audi wprowadzi do wybranych modeli modułowy system infotainment trzeciej generacji (MIB 3) z natywnym sklepem z aplikacjami. Sklep ten został opracowany przez Audi we współpracy z firmą CARIAD – spółką-córką Volkswagena oraz ich partnerem technologicznym, firmą Harman Ignite. Dzięki temu klienci będą mieli bezpośredni i intuicyjny dostęp do popularnych aplikacji różnych firm za pomocą łączy internetowych, które są wbudowane w samochód, poprzez interfejs multimedialny (MMI). Wybrane przez klienta aplikacje mogą zostać bezproblemowo zainstalowane w systemie MMI bez potrzeby wcześniejszej instalacji na smartfonie.

Audi podnosi poziom cyfryzacji swoich pojazdów, a w wybranych modelach wprowadza natywny sklep z aplikacjami. Techniczna podstawa tej innowacji to rozszerzenie systemu MIB 3 o dodatkowy element – moduł o wielkości pamięci USB z wgranym systemem operacyjnym typu open-source, który umożliwia dostęp do aplikacji firm trzecich w pojeździe.

„Audi jest pierwszą marką Grupy Volkswagen wprowadzającą nowy sklep z aplikacjami firm trzecich. To skalowalne rozwiązanie zostało opracowane przez CARIAD i jest przykładem naszej strategii oferowania wszystkim klientom wysoce atrakcyjnego cyfrowego ekosystemu. Dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy Audi będą mogli cieszyć się nie tylko regularnymi aktualizacjami oprogramowania, ale także systemem infotainment, który będzie można spersonalizować w jeszcze wyższym stopniu” – powiedział Oliver Hoffmann, szef ds. technologii w AUDI AG.

Innowacyjny cyfrowy ekosystem

Dzięki nowemu sklepowi, klienci zyskają możliwość pobierania szerokiej gamy aplikacji bezpośrednio i niezależnie ze smartfona na MMI. W ofercie znajdą się aplikacje z różnych kategorii, takie jak muzyka, video, gry, nawigacja, parkowanie i ładowanie, produktywność, pogoda i wiadomości. W sekcji “muzyka” klienci znajdą aplikacje takie jak Amazon Music i Spotify. Sklep będzie stale rozwijany, a nowe aplikacje będą dodawane na bieżąco. Dostęp do sklepu i możliwość pobierania zapewni osobna ikona w systemie MMI. Aplikacje są bezpieczne i bezproblemowo implementowane w MMI, co pozwala na ich używanie nawet podczas jazdy. Portfolio aplikacji jest dostosowane do potrzeb i preferencji konkretnych rynków. W modelach Audi asystent głosowy Amazon Alexa jest dostępny od 2019 roku. Od teraz klienci będą mieli dostęp do najnowszej wersji aplikacji Alexa i dodatkowych funkcji, takich jak ulepszony interfejs graficzny i nowy wizualny panel sterowania do zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Wygodne rozliczanie

Aby skorzystać z aplikacji innych firm, wymagane jest połączenie internetowe za pośrednictwem “wbudowanej karty SIM”, czyli karty SIM zainstalowanej na stałe w pojeździe. Dla właścicieli Audi w Europie, koszty związane z korzystaniem z sieci są łatwo rozliczane przez firmę Cubic Telecom, na podstawie ilości pobranych danych. Pierwsze 25 gigabajtów jest bezpłatne. Oczywiście, Audi nadal będą dostępne z Android Auto i Apple CarPlay, z opcją “interfejsu smartfona”.

Od lata 2023 w różnych modelach Audi

W lipcu bieżącego roku planowane jest uruchomienie sklepu z aplikacjami w wybranych modelach, które są wyposażone w najnowszy klaster oprogramowania MIB 3. Do tych modeli należą: Audi A4/A5, Q5, A6/A7, A8, Q8 e-tron i Audi e-tron GT. Sklep ten będzie fabrycznie montowany w tych samochodach, które są sprzedawane na całym rynku europejskim, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wraz z rozwojem technologii, w kolejnych modelach, funkcjonalność ta zostanie rozszerzona w drugiej połowie 2023 roku. Jednakże, aplikacje firm trzecich nie będą dostępne w pojazdach, które zostały wyprodukowane wcześniej.

Audi i CARIAD – wspólna droga

Audi wykorzystuje wiedzę, która wynika z synergii w ramach Grupy Volkswagen, aby rozwijać złożone systemy cyfrowe, takie jak nowy sklep z aplikacjami, i zapewnić im rynkowy sukces. CARIAD, firma specjalizująca się w oprogramowaniu, projektuje pakiet technologii do zautomatyzowanej i połączonej w sieci jazdy dla wszystkich marek w Grupie, w tym spójną architekturę elektroniczną, platformę oprogramowania i niezawodne połączenie z chmurą motoryzacyjną. CARIAD pracuje również nad systemami wsparcia kierowcy, ustandaryzowaną platformą infotainment oraz nowym cyfrowym ekosystemem skoncentrowanym wokół samochodu, aby zapewnić sukces na rynku.

 


Opracowanie: Portal motoryzacyjny
Źródło: zdjęcia i materiały prasowe producenta

Sprawdź także
Czytaj więcej

Volvo Recharge XC40 2022r

Volvo Recharge XC40 trafiło do sprzedaży w roku modelowym 2021.Jest pierwszym produkcyjnym elektrycznym samochodem marki, który napędzany jest…
Nasza witryna korzysta z ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Total
0
Share